Ziele dziurawca zwyczajnego – naturalnie na depresję.

Będąc w Żywcu na wczasach i idąc ścieżką dydaktyczną wśród drzew, krzaków i dzikorosnących chwastów zachwycałam się każdym napotkanym egzemplarzem ❤. Najbardziej urzekło mnie ziele dziurawca czyli tak zwane Zielę Świętojańskie.. Jego piękne żółte kwiaty aż się prosiły o zerwanie. Kto uwielbia przyrodę ten pojmie mój fenomen 😁.

Ziele dziurawca właściwości.

Ziele dziurawca ma właściwości przeciwbiegunkowe i żółciopędne. Można powiedzieć, że przywraca homeostazę w układzie pokarmowym. Jednak nie na tym kończą się jego zasługi. Otóż ziele dziurawca działa świetnie na układ nerwowy. Co to znaczy? Ano tyle, że ma właściwości uspokajające, przeciwdepresyjne, adaptogenne, poprawiające nastrój czy działające uodparniająco na stres. W sumie patrząc na te pięknę kwiaty aż chce się żyć 😁. Zdradzę Wam w sekrecie, że marzy mi się dostać bukiet złożony z polnych kwiatów. Taki zerwany ręcznie od serca dla serca. Pewnie dla niektórych byłby to bukiet chwastów, a dla mnie najmilszy upominek na świecie 😊. Jestem banalnie prosta i nie potrzebuje wymyślatych bukietów, serio 😊.

Wracając do właściwości. Ziele dziurawca można również stosować na skórę w przypadku ciężko gojących się ran, poparzeń pierwszego stopnia czy bólów mięśniowych. Działa również antybakteryjnie i antywirusowo. Można więc powiedzieć, że ma działanie wszechstronne 😁.

Ziele dziurawca w kociołku wiedźmy.

Pewnie niegdyś spalono by mnie na stosie. Teraz czasy się zmieniły chociaż nadal podchodzi się z dużą lekkomyślnością lub w drugą stronę ogromem podejrzliwości do naparów, odwarów i maceratów. W końcu co komu może pomóc od taki sobie chwaścik. Otóż regularnie stosowany może pomóc i to wyśmienicie. Zacznijmy jednak od początku. Dziurawiec zbieramy w okresie jego kwitnienia i suszymy w ciemnym, przewiewnym miejscu.

Co jednak można wyczarować z niego w kociołku?

Napar – 2 – 3 łyżki świeżego lub suszonego ziela zalać 200 ml wrzątku. Zaparzać około 10 minut i odcedzić. Pić małymi łyczkami w ciągu dnia.

Wino lub nalewkę dziurawcową – 1 część ziela zalać 10 częściami gorącego wina lub alkoholu 40- 70%. Odłożyć na 2 do 4 tygodni w ciemne miejsce od czasu do czasu potrząsając. Odcedzić i przelać do ciemnej butelki.

Olej z dziurawca – można go stosować na żylaki, odleżyny, stawy, kręgosłup i oparzenia. Można nim również olejować włosy i używać jako oliwki do masażu – działa regenerująco ❤ jak zrobić olej? Zbierz kwiaty i kilka centymetrów pędów. Odłóż ba białym reczniku na około 1h aby wszędobylskie żyjątka opuściły dziurawca. Ułóż na dnie słoika, troche ugnieć i spryskaj spirytusem by przyśpieszyć ekstrakcję związków aktywnych. Zalej oliwą z oliwek lub innym wybranym przez Ciebie olejem tak aby przykryć ziele całkowicie. Zakręć słoik i odstaw na 2 – 3 tygodnie w ciepłym miejscu potrząsając nim co jakiś czas. Po tym czasie olej powinien zmienić kolor na czerwony. Odcedź np przez pieluchę tetrową i przelej do butelek z ciemnego szkła ❤

Należy nie stosować dziurawca zwyczajnego na mocno krwawiące rany. Pamietajmy też, że dziurawiec ma właściwości fotouczulające.

Zdrówka,

Pani Ziółko 🌱

Jeśli spodobało Ci się u nas zachęcam do obserwacji nas w mediach społecznościowych. Facebook TUTAJ i instagram TUTAJ! Do zobaczenia!

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *