Lęk przed odrzuceniem

Chyba największym z lęków, z którym przyszło mi się osobiście zmierzyć jest lęk przed odrzuceniem. Od urodzenia naszą największą potrzebą jest potrzeba miłości i akceptacji. Jako małe dzieci nie przejmujemy się statusem społecznym czy wyglądem. Jedyne czego pragniemy to bliskość i miłość naszych rodziców. Każde dziecko ma w sobie akceptację, dopiero dorastając nabieramy przekonań o swojej domniemanej „niedoskonałości”. Jest to wynikiem porównywania się z innymi, bądź brakiem akceptacji wśród bliskich. Każdy z nas chce być kochany i boi się ewentualnego odrzucenia. Doświadczając uczucia braku tych rzeczy, zaczynamy szukać winy w sobie i przypisywać sobie winy za nasze niedoskonałości.

Jak sobie pomóc w neutralizowaniu lęków

Jeśli nauczymy sobie radzić z lękiem przed odrzuceniem automatycznie nasze życie zmieni się o 180 stopni. Dlaczego? Dlatego, że nie będziemy się już bać opinii innych, będziemy mieli odwagę by sięgać po to o czym wcześniej baliśmy się nawet mówić. Pozbędziemy się w naszej głowie myśli o porażce, ponieważ co by się nie stało to i tak będzie to dla nas dobre. Staniemy się bardziej pewni siebie i dużo bardziej stabilni emocjonalnie. Będziemy umieli wydobyć z siebie czystą dziecięcą radość z każdej chwili. Tylko jedno pytanie? Jak to zrobić.

Sposoby na pozbycie się lęku odrzucenia:

 1. Po bądź bardziej ufny w stosunku do samego siebie.

  Co to znaczy. Nie bój się robić to na co masz ochotę. Nie przejmuj się opinią innych. Nikt nie może przeżyć życia za Ciebie.

 2. Nie bój się mówić prawdę i żyć w prawdzie na 100%.

  Okłamując innych tak naprawdę okłamujemy samych z siebie. Życie w kłamstwie tak naprawdę obciąża nas samych. Mamy wyrzuty sumienia, które wpływają na odczuwanie szczęścia na 100%. Boimy się żyć po swojemu ponieważ boimy się, że nasze postępowanie wyjdzie na jaw. Życie w prawdzie to życie w zgodzie ze samym sobą.

 3. Rób to co kochasz.

  Mając satysfakcję z wykonywanej pracy, daje nam spełnienie osobiste i pewność dzięki czemu nasze lęki naturalnie się neutralizują, bo o nich nie myślimy.

 4. Przebywaj więcej na łonie natury.

  Nie od dzisiaj wiadomo, że natura sprzyja nam na każdym kroku. Będąc w miejscu, które znajduje się daleko od pędu życia, nabieramy dystansu do siebie i życia. Możemy się zdystansować i uspokoić nasze myśli.

 5. Naucz się medytować. Odcięcie od myśli daje nam wytchnienie i spokój dla ciała i ducha. Jest też świetną metodą na pozbycie się stresu.

  Poszukaj metody medytacji, która odpowiada Ci najlepiej. Znajdź chwilę, tylko dla siebie. Obniżenie stresu sprawia. że mniej się obawiamy o przyszłość . Wyciszamy siebie i nerwy. Człowiek spokojny to człowiek bez lęków.

 6. Nie bój się prosić o pomoc. To nic złego, że sam nie umiesz sobie poradzić. Robienie wszystkiego samemu powoduje stres i flustrację, jeśli nie wszystko idzie tak jak byś tego chciał.

  Nikt z nas nie potrafi wszystkiego. Tak ten świat jest skonstruowany, że jedni potrafią świetnie liczyć, a inni np. doskonale potrafią słuchać. Każdy z nas jest inny. Nie dąż do bycia ideałem bo takich ludzi nie ma. Wszyscy jesteśmy połączeni. Życie w odosobnieniu i nie dawanie sobie opcji pomocy do niczego dobrego Cię nie doprowadzi.

 7. Nie bój się marzyć i wyznaczać sobie celów. Człowiek bez celu to jak statek bez kapitana. Nie mając celu w życiu błądzimy w nim po omacku nie mogąc odnaleźć prawdziwego sensu w naszym życiu.

  Każdy z nas czegoś chce i pragnie. małymi kroczkami jesteśmy w stanie zrobić i mieć to c chcemy. Jeśli czegoś naprawdę pragniesz, wszechświat uczyni wszystko żeby Cię w tym wspomóc.

 8. Staraj się żyć zdrowo i aktywnie, bez nadużywania używek.

  Aktywne i zdrowe życie to życie pełne szczęścia i radości. Dążąc do zdrowia w naszym życiu sprawiamy. że staje się one szczęśliwsze i mamy mniej ograniczeń.

Podsumowanie

Każdy z nas się czegoś boi i lęka. Większość tych obaw jest nie uzasadniona. Nasz mózg wymyśli nasze obawy, a my musi się nauczyć je omijać i przezwyciężać. Nauczono nas żyć w lęku. Łatwiej jest siedzieć i bać niż sięgać po to czego tak naprawdę chcemy. Naucz się żyć w zgodzie ze sobą, a życie stanie się naprawdę proste. Nie robiąc nic niczego się nie nauczymy, a nie mamy nic do stracenia. Życie jest piękne jeśli przestaniesz się sam sobie wymyślać powody żeby takie nie było. Z każdego problemu zawsze jest wyjście. Bóg nigdy nam nie daje więcej niż jesteśmy w stanie znieść. A każda nauka z danej sytuacji jest bezcenna. Więc nie bój się żyć i doceń z wdzięcznością to co masz.

Pozdrawiam serdecznie P. Warzywko

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *