Złote mleko na zdrowie

W okresie jesienno-zimowym staramy się pić z dziewczynkami codziennie tzw złote mleko. W okresie wiosenno- letnim raczej odstawiam wszystkie dodatkowe „napoje” i pijamy tylko wodę ze szczyptą soli kłodawskiej. Nie lubie dawać wody z lodówki bo wychładza żołądek i ten nie pracuje tak jak powinien. Woda powinna być co najmniej w temperaturze pokojowej i tylko w ostateczności lodowata np przy zapaleniu krtani (TUTAJ). Mój mąż czasami mnie słucha „jak zgaszonego radia” czyli wyłącza się na to co mu tłumaczę 😅. Za to w trakcie przeziębienia chciałby abym uratowała mu życie w chwile (wybacz mężu, musiałam 😂).

Kurkumina ku zdrowotności

Kurkumina to kurkuminoid zawarty w ostryżu (czyli kurkumie). Ma ona działanie przeciwzapalne, zółciotwórcze, żółciopędne, rozkurczowe, antywirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwmiażdżycowe i antynowotworowe (tak, dobrze czytasz! Kurkumina zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelit i skóry). Ochrania również wątrobę.

Kurkumina ma nie wielką przyswajalność dlatego jeśli już chcemy ją zażywać to musi być w towarzystwie piperyny czyli pieprzu czarnego. Ja przygotowuje dla całej naszej rodziny złote mleko, które jest zjadliwe choć nie powala na ziemię. Dziewczynki wypiją ale nie proszą o dokładkę 😅

Przepis na złote mleko.

Na początku robimy pastę z kurkumy. Do niej potrzebujemy:

  • 1/4 szklanki świeżej kurkumy BIO (jeśli nie to można dać tą w proszku)
  • 1/2 szklanki wody

W małym garnku kurkumę zalewamy wodą i podgrzewamy. Nie doprowadzamy do wrzenia. Podgrzewamy ją na najmniejszym gazie tak długo aż część wody wyparuje i zrobi się pasta. Przechowujemy ją w lodówce.

Na złote mleko potrzebujesz szklankę mleka koziego lub roślinnego podgrzanego do max 40 stopni. Dodajesz łyżeczkę pasty z kurkumy, szczyptę czarnego pieprzu, szczyptę mielonego imbiru, łyżeczkę oleju koko bio. Możesz równkeż dosłodzić sobie miodem/daktylami i dodać mielonego cynamonu. Wszystko mieszasz i pijesz na zdrowie!

Ostre przyprawy mają charakter osuszający więc idealnie nadają się do mokrego kaszlu, niwelowania kataru. Mleko, miód i olej koko mają charakter nawilżający aby zrównoważyć działanie.

Pani Ziółko 🌱

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *