Jak zakwasić żołądek?

Nasz żołądek, a właściwie kwasy żołądkowe powinny mieć ph na poziomie 1 – 2,5. Taki odczyn powoduje, że wszystko co trzeba gra i buczy w naszym organiźmie. Tym samym my czujemy się o niebo lepiej po posiłkach. Gdy odczyn się podnosi lub spada nasze samopoczucie również się zmienia na gorsze. Dlatego co jak co ale o nasz kwas solny trzeba dbać – jakkolwiek to brzmi.

Żołądek i niedokwasota.

Jeśli mamy za mało kwasów solnych w żołądku można mówić o niedokwasocie. Większość ludzi nawet nie wie, że ich żołądek jest nieodpowiednio zakwaszony. Do objawów, które na to wskazują należą problemy ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, biegunka, zaparcia, bóle brzucha, uczucie wypełnienia itd. Oprócz tego pojawiają się niedobory witamin i minerałów. Wypadają nam wlosy, łamią się paznokcie, pojawia się anemia, a odporność spada na łeb na szyję. Atakują nas pasożyty i bakterie, które powinien niszczyć kwas solny np helicobacter pylori (te zaś powodują wrzody). Żołądek nie jest w stanie prawidłowo poddać obróbce pokarmu. Jelita nie są w stanie przyswoić odpowiedniej ilości makro i mikro elementów. Myślisz, że to nie wiele? Masz rację! To kropla w morzu! Tak na prawdę wiele poważnych chorób, wszelkiego rodzaju alergie ( w tym na pyłki) zaczynają się właśnie od niedokwaszonego żołądka.

Jak to wygląda w środku?

W środku mamy przełyk i żołądek… no i wiele wiele innych rzeczy ale skupmy się na tych 2 elememtach. Przełyk od żołądka odgradza tzw zwieracz, który przy odpowiednio zakwaszonym żołądku jest zaciśniety. W ten sposób chroni on przełyk przed kwasem solnym. Jeśli cierpimy na niedokwasote to zwieracz się poluźnia i burzący się kwas solny w żołądku ochlapuje przełyk. W ten sposób pojawia się zgaga. Ania we wpisie o sodzie (TUTAJ) napisała, że jest ona sposobem na zgagę. Faktycznie działa ale działa na zasadzie wyeliminowaniu objawów, bez leczenia przyczyny. Czyli soda zoboojętnia kwasy tak jak tabletki z apteki. W ostateczności kiedy już nie potrafimy wytrzymać, a ze względu na wrzody nie możemy jej leczyć można z tego sposobu skorzystać. Nasz żołądek nadal będzie ochlapywać przełyk ale wodą ponieważ tabletki czy soda doprowadzą kwas solny do ph 6-7. Problem więc będzie się pogłębiał. Aby pozbyć się zgagi raz na zawsze musimy zakwasić żołądek 😊. Wówczas zwieracz ponownie zacznie działać prawidłlwo i ochroni przełyk przed kwasami żołądkowymi

Test na zakwaszenie żołądka.

Aby sprawdzić w jakim stanie jest nasz żołądek można udać się do lekarza i zrobić badanie . Lekarz jednak na dobry poczatek pewnie by nas wyśmiał 😆 Łatwo i tanio można to sprawdzić w domowym zaciszu.

Wystarczy wykonać prosty ale niesmaczny test. Jeśli macie jedne z objawów powyżej, przyjmujecie na stałe lekarstwa lub zamierzacie się suplementować ten test zrobić musicie. Inaczej Wasza suplememtacja i leczenie będzie do dupy i zwyczajnie w świecie nic Wam nie da. Rano, na czczo wystarczy wypić roztwór sody z wodą: pół łyżeczki sody na pół szklanki wody. W wyniku połączenia mieszanki z kwasami żołądkowymi dochodzi do powstania dwutlenku węgla i beknięcia 😜. Od wypicia należy liczyć czas. Beknięcie powinno nastąpić w przedziale od 90 sekund do 3 minut. Jeśli wystąpiło po 3 minutach mamy wysokie ph kwasów żołądkowych, jeśli odbije nam się do 90 sekund mamy nadkwasotę.

Jak zakwasić żołądek.

Jest kilka sposobów. Nie są one drogie, można je stosować w domowym zaciszu. Nie wszyscy mogą jednak je stosować o czym też wspomnę za chwilę.

  1. Ocet jabłkowy- domowej roboty lub ekologiczny i (UWAGA!) NATURALNIE MĘTNY. Nie może być również pasteryzowany. Ja taki znalazłam w sklepie zielarskim. Tak, ja również codziennie rano zaczynam dzień od wody z octem 😉. 15-30 minut przed posiłkiem wypijam pół szklanki wody z łyżką octu. Taki napój pobudza nasz żołądek do produkcji kwasu solnego. Ta metoda nie jest dla wszykich. Jeśli po spożyciu boli/ piecze Cię żołądek najprawdopodobniej masz wrzody. Dbanie o zdrowie powinieneś zacząć od odbudowy śluzówki.
  2. Witamina C – w postaci kwasu l-askorbinowego w trakcie jedzenia. Tu jak powyżej: osoby z uszkodzoną śluzówką mogą odczuwać ból/pieczenie.
  3. Betaina HCL i kozieradka- ta metoda znów odpada przy wrzodowcach i przy dzieciach. Betaina HCL to nic innego jak kwas solny z betainą i pepsyną zamkniety w kapsułkach. Należy brać 1 kapsułkę dziennie w trakcie posiłku. Do tego łyżeczka kozieradki. O niej pisała Pani Warzywko TUTAJ. W naszym przypadku działa osłaniająco na żołądek, a ponad to wspomaga trawienie co ma duży wpływ przy niedokwasocie.

Po miesiącu zakwaszania żołądka warto powtórzyć test z sodą. Zobaczymy wówczas czy stan kwasu solnego się poprawia czy też nie 😉

Miłego dnia! Pani Ziółko!

Jeśli spodobało Ci się u nas zachęcam do obserwacji nas w mediach społecznościowych. Facebook TUTAJ i instagram TUTAJ! Do zobaczenia!

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *