Kornwalia szlakiem króla Artura i nie tylko.

Dlaczego Kornwalia skradła moje serce.

Jak już pewnie zdążyliście zauważyć uwielbiam podróżować :D. Ponieważ mieszkam aktualnie w Anglii, siłą rzeczy najczęściej odwiedzane przeze mnie miejsca to atrakcyjne turystycznie miejsca w Anglii. Bardzo często odwiedzam Kornwalię . Kornwalia to następna po Walii część Anglii, którą często odwiedzam. W sumie każdego razu jesteśmy tam co najmniej kilkakrotnie. Nic więc dziwnego, że jest ona bohaterką tego wpisu. Kornwalia jest najbardziej wysuniętym na południowy zachód hrabstwem Anglii. Kornawalia to 430 km pięknych krajobrazów, plaż ścieżek turystycznych, klifów. Jest także rajem dla surferów. Każdy tu znajdzie coś dla siebie. Zarówno podczas sezonu letniego jaki i o innych porach roku. W każdym czasie zachwyca swoją dzikością, naturalnością i niezwykłym pięknem. Rodowici Kornwaliczycy zawsze chętnie pomogą i odpowiedzą na wasze pytania. Nie sposób w jednym wpisie wymieć wszystkich zalet, atrakcji turystycznych a także miejsc, które warto zobaczyć w Kornwalii. Opisze więc tylko te, które na mnie osobiście zrobiły największe wrażenie. Będzie to jednak tylko moja subiektywna opinia. Wart też zaopatrzyć się w foldery informacyjne, a także gazetki z rabatami, które możecie dostać na każdym servisie :).

Pierwszy na mojej liście znajduje się Tintagel.

Tintagel miasteczko przesiąknięte duchem Króla Artura.

Tintagel to nie tylko małe miasteczko z wieloma atrakcjami dla turystów. Miasteczko przesiąknięte jest legendą o Królu Arturze. Wjeżdżając do Tintagelu, mijamy tablicę z napisem: „Welcome to the Land of King Arthur”.  Tintagel już od XIII wieku był siedzibą kornwalijskich królów. Całe miasto wciąż żyje legendą dotyczącą króla Artura. Jedyne muzeum w miasteczku to wybudowane w latach 30. King Arthur’s Halls, w którym znajduje się świetlna instalacja poświęcona legendarnemu władcy i witraże obrazujące przygody rycerzy Okrągłego Stołu. Obowiązkowym punktem jest zamek położony na skale otoczony oceanem.

Obecnie w zamku znajduje się hotel, w którym niegdyś gościł nawet sam Churchil. Największą frajdę jednak sprawiła nam piesza wycieczka szlakiem starych ruin zamku. Widoki zapierają dech w piersiach serio!

Na szczycie klifu można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie, z pomnikiem i piękną scenerią w tle.

Ostatnią atrakcją, którą polecę w Tintagel jest stara poczta w mieście znajdująca się na szlaku National Trust. Ten XIV wieczny dom z kamienia zbudowany na plan średniowiecznego dworu. Dom otacza piękny ogród. Więcej informacji na temat tego zabytku znajdziecie tutaj https://www.nationaltrust.org.uk/tintagel-old-post-office .

Z Tintagel jedziemy dalej 🙂 do pięknego lands end . Ale to już osobna historia.

Lands end . W dosłownym tłumaczeniu koniec londu.

Lands End to najbardziej wysunięty punkt Wielkiej Brytanii wysunięty w południowo zachodnim kierunku. Lands End odkryliśmy podczas tegorocznych świąt wielkanocnych. Od tego czasu ląduje na liście podstawowej do odwiedzenia w Kornwalii. Lands End jest jednym z najbardziej znanych zabytków w Wielkiej Brytanii. Można tam podziwiać między innymi latarnię morską Longships . Poza tym idąc szlakiem wzdłuż wybrzeża możemy podziwiać największy atut tej okolicy czyli spektakularne widoki i piękno dzikiej przyrody. Zobaczcie sami :).

Następnie udajemy się do ulubionego dla mnie miasta w Kornwalii czyli do pięknego St. Ives.

St. Ives

Ogólnie podczas wypoczynku unikam dużych miast. Wole się skupić na naturze i dzikości Kornwalii, ale to miasteczko jest na prawdę wyjątkowe. I każdego rozkocha w swoim niewątpliwym uroku. W dzień i nocą. Bo musicie też wiedzieć że tu życie tętni 24 godziny na dobę.

St. Ives to jedna z najpopularniejszych w Wielkiej Brytanii miejscowości wypoczynkowych. W 2007 r. zostało uznane przez czytelników Guardiana za najlepszą miejscowość nadmorską na Wyspach Brytyjskich.  Atrakcyjne uliczki, małe klimatyczne restauracje, kawiarnie i przytulne tradycyjne puby to tylko namiastka tego co oferuje piękne St. Ives. Dla par to najbardziej romantyczne miejsce w jakim byłam dotychczas. Jak dla mnie może śmiało konkurować z włoską Wenecją. Miasteczko doceniają też artyści. Pociąga ich atmosfera miejsca i to niezwykłe, różowe światło. W 1939 r. przyjeżdża tu rzeźbiarka Barbara Hepworth i postanawia zostać na stałe. Będąc tutaj nie zapomnicie koniecznie spróbować tradycyjnych słynnych cornish pasties gdzie tu spróbujecie tych specjałów robionych na miejscu.

Ostatnia na mojej liście będzie tajemnicza Penzance i Minack teatr.

Penzance. Minack teatr.

Minack teatr to światowej sławy teatr na świeżym powietrzu. Miłośnicy sztuki i nie tylko znajdą tu coś dla siebie w tym wyjątkowym miejscu. Minack to wyjątkowy teatr usytuowany na klifach wysoko nad Oceanem Atlantyckim. Każdego lata realizujemy pełen program dramatów, musicali i opery, a także muzykę, komedie i opowiadania.
Wszystkie informację, rezerwacje na spektakle i bilety możecie kupić tutaj https://www.minack.com/ . Teatr ten został wykuty w skale temu też zawdzięcza swoją wyjątkowość i położony jest na klifach nad oceanem.

Otoczony jest piękną roślinnością, która wspaniale się dostosowała do klimatu tu panującego.


Na samym dole znajduje się cudowna plaża z białym piaskiem i szafirową wodą oceanu.

Inne informacje uzyskacie na stronie fb teatru https://www.facebook.com/theminack/ .

To już wszystko w moim wpisie . Oczywiście nie opisałam wszystkiego co warto zobaczyć w Kornwalii, a tylko wyjątkowe miejsca dla mnie. I jest to moja subiektywna opinia ;). Może masz inne swoje ulubione miejsca w Kornwalii i chcesz się nim podzielić? Pisz śmiało w komentarzach chętnie się dowiem o innych miejscach, które warto zobaczyć. Zawsze chętnie korzystam ze wskazówek innych :D.

Inne turystyczne wpisy na tym blogu:

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *