Język i jego znaczenie w medycynie chińskiej.

Diagnoza języka wg medycyny chińskiej.

Z medycyną chińską zetknęłam się podczas szukania ratunku dla samej siebie kiedy chorowałam na łuszczycę. I tak sprawdzając wszystko co się tylko da trafiłam na Dr. Fana. Z początku sceptycznie podeszłam do tematu. Nie miałam jednak nic do stracenia. Medycyna konwencjonalna zawiodła wtedy na całej linii. Postanowiłam więc że nie zaszkodzi spróbować . Ku mojej radości ale też ogólnemu zdziwieniu efekty przyszły już po dwóch tygodniach. I tak zaczęła się moja przygoda z medycyną chińską. Oprócz diagnozy ognisk łuszczycy na moim ciele ważną informacją dla doktora był wygląd mojego języka.

Diagnoza języka.

W tradycyjnej medycynie chińskiej wygląd języka jest podstawą diagnozowania wielu schorzeń.  Ważny jest przede wszystkim kolor języka, jego wielkość oraz powierzchnia i kształt powiedzą nam bardzo dużo na temat stanu naszego zdrowia.

źródło : https://klinika-diety.pl/2019/01/16/diagnoza-z-jezyka-wedlug-medycyny-chinskiej/


Jeśli nasz język jest lekko różowy, ma delikatny biały nalot oraz jest też dość długi i energiczny, brzegi powinny być łagodnie zakończone i koniuszek języka nie bardzo spiczasty jest to oznaką naszego dobrego zdrowia. Przeciwieństwem tego jest język popękany, z dużą ilością nalotu o nierównych krawędziach. Dla przykładu język tz. popękany może być oznaką małej ilości płynów w organizmie i może to skutkować zakrzepicą bądź udarem. Język z bruzdą pośrodku można odczytać jako problem z nadkwasotą. Mój język podczas nasilenia choroby miał nieregularne plamy różowo czerwone . Wskazuje też także na problemy grzybicze i awitaminozę.

Chińska mapa języka: nalot
Język naturalnie jest pokryty cienką warstwą jasnego nalotu. W przypadku, gdy nalotu jest zbyt dużo, mówi się, że język jest „obłożony”. Zwiększona ilość białego nalotu może być oznaką przechłodzenia organizmu, występującego na skutek spowolnienia procesu przemiany materii, najczęściej pojawia się ona jesienią, język jest też wtedy bardziej suchy.
Nalot w szarym kolorze występuje przy chorobach infekcyjnych, którym towarzyszy gorączka. Szara barwa nalotu może też wskazywać również na choroby przewodu pokarmowego, nadkwasotę czy choroby wątroby.
U nałogowych palaczy nalot na języku może przybrać brązowy odcień. Jest to oznaka nieprawidłowości układu oddechowego, które skutkują niedotlenieniem organizmu.
Jeżeli pijemy za dużo kawy lub używamy w nadmiernej ilości ostrych przypraw, albo w okresie letnim, na języku może pojawić się żółty nalot, który sygnalizuje przegrzanie organizmu. Ten kolor na języku może wskazywać również na chorobę wrzodową żołądka.
Zielonkawy, gruby nalot w strefie wątroby mówi o osłabieniu tego narządu. Dodatkowo mogą się też pojawić zgrubienia i krosty.
Zmiana odcienia z ciemnego na jaśniejszy występuje po chorobie i świadczy o powrocie do zdrowia.

źródło: https://klinika-diety.pl/2019/01/16/diagnoza-z-jezyka-wedlug-medycyny-chinskiej/

Język jest jedną z podstaw diagnozy ale nie decyduje o wszystkim dodatkowo Doktor sprawdza puls na tej podstawie dobiera terapię ziołową i ewentualne zabiegi.

Efekty leczenia na moim przykładzie.

Po dwóch tygodniach ogniska choroby zmniejszyły się u mnie o 70% a po miesiącu nie było śladu po chorobie. Do dzisiaj a minęły już 3 lata nie mam nawrotów choroby. Oprócz tego dbam o siebie zwłaszcza na sposób odżywiania. Do pielęgnacji ciała używam naturalnych produktów. Bardzo ważne żeby nie dopuścić do przesuszenia skóry. Oprócz tego z rozwagą korzystam z kąpieli słonecznych gdyż słońce pomaga leczyć łuszczycę. Przede wszystkim pozytywnie podchodzę do życia ponieważ optymizm jest siłą witalną każdego dnia :).

A na koniec dużo zdrowia Wam i sobie życzę 😀 :*

Linki do innych ciekawych wpisów na naszej stronie:

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *