Nalewka rabarbarowa

Nalewka rabarbarowa wg przepisu mojego męża.

Nastał piękny czas majowy – czas rabarbaru. Co się z tym wiąże jak co roku będziemy robić naleweczkę. Niektórzy twierdzą: najlepszą jaką pili! To tak nieskromnie mówiąc 😉


Trochę na temat rabarbaru.

Rabarbar to skarbnica witamin. Przede wszystkim witaminy C i E oraz A. Dostarczy on nam także dużo fosforu i potasu, sód, magnez oraz żelazo. Ponadto w części podziemnej rabarbaru występują glikozydy garbnikowe oraz antraglikozydy. W liściach znajduje się rapontycyna i liczne polifenole.
Rabarbar ma działanie przeciwzapalne i właściwości przeczyszczające. Pomoże także w problemach z trądzikiem dzięki właściwością estrogennym. Kiedy upieczemy ciasto z rabarbarem w roślinie wytwarza się polifenol – rapontygeniny. Składnik ten zapobiega rozwojowi komórek rakowych.  Niegdyś stosowano rabarbar jako środek na ból zębów oraz lekarstwo w chorobie wrzodowej. Polecany jest także przy kuracjach odchudzających. Na zewnątrz rabarbar doskonale spisuje się jako lek na zmiany skórne, w tym łuszczycę .

Przeciwwskazania do stosowania rabarbaru.

Z rabarbarem w szczególności powinni uważać mężczyźni mający problem z niskim poziomem testosteronu. Spożywanie rabarbaru może przyczynić się do jeszcze większego obniżenia ilości tego hormonu w organizmie. Uważać powinny także osoby ze skłonnością do powstawania kamieni gdyż rabarbar posiada kwas szczawiowy. Częste spożywanie wywołuje wypłukiwanie wapnia z kości.

Przepis na nalewkę z rabarbaru.

Wreszcie po tak wyczerpującym wstępie przechodzimy do meritum wpisu czyli przepisu na nalewkę.

Potrzebujemy oczywiście rabarbar najlepiej młody jeszcze nie przerośnięty oraz cukier. To w pierwszej fazie przepisu na nalewkę. Rabarbar płuczemy i kroimy na mniejsze kawałki.

Przesypujemy kolejno warstwami z cukrem . Najlepiej w glinianym naczyniu.

Cukier według upodobań. Zawsze w razie potrzeby można dosłodzić. Zostawiamy rabarbar z cukrem na 10 dni . Po tym czasie zlewamy wytworzony syrop. Odciskamy rabarbar przez gazę żeby wydobyć jak najwięcej drogocennego soku. Dodajemy około szklanki soku z różowych grejpfrutów. I na końcu wódkę albo spirytus. Około 0,7 na 2 kg rabarbaru. Ilość zależy również od wytworzonego soku. Po zalaniu alkoholem nalewka ma leżeć 10 dni. Po tym czasie można zlać do butelek. Najlepiej odczekać 3 miesiące żeby nalewka się przegryzła ;).

NA ZDROWIE! Pani Warzywko i jej zacny małżonek 😁

Zapraszam do innych naszych wpisów kilka z nich znajdziesz tutaj:

Udostępnij:

2 thoughts on “Nalewka rabarbarowa”

    1. admin

      Serdecznie zachęcam bo smak jest obłędny :). A dodatkowo jest bardzo zdrowa 🙂 Pozdrawiam Serdecznie

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *