Szungit czyli jak naturalnie oczyścić wodę.

Chyba nikomu nie trzeba mówić jak ważną rolę dla naszego organizmu odgrywa woda. W poszukiwaniu zdrowszej alternatywy dla wody w plastikowych butelkach niezastąpiona Pani Ziółko, poleciła mi właśnie szungit.

Co to jest i czemu ma służyć?

Szungit pochodzi z Rosji. W Rosji od bardzo dawna znano zadziwiające właściwości szungitu, z tym że wówczas minerał ten nazywany był kamieniem aspidowym dynastii Romanowych – Michała Fiodorowicza. Szungit jest minerałem zawierający w swoim składzie węgiel. Posiada także związki nazywane fulerenami.
Fullereny okazały się najpotężniejszym i długo działającym antyoksydantem, niektóre źródła podają, że setki, a nawet tysiące razy efektywniejszym od witamin C i E. Już od pradawnych czasów szungitów używa się do oczyszczania wody w sposób naturalny. Szungity oczyszcza wodę z między innymi:

 • metali ciężkich,
 • żelaz koloidalnych rur wodociągowych,
 • azotanów i azotynów,
 • pestycydów,
 • dioksyn i fenoli,
 • związków chloroorganicznych,
 • produktów naftowych,
 • radionuklidów,
 • jaj helmintów,
 • wirusów oraz bakterii

Dzięki swoim zdrowotnym właściwościom szungit pomaga w leczeniu chorób zapalnych, alergicznych, wirusowych, problemów skórnych, schorzeń stawów, a także problemów z przemianą materii. Stosuje się go jako antidotum przy nadkwasocie i zapaleniu jelita grubego. Także w objawach przeziębienia i grypy. Jest niezastąpiony w leczeniu chronicznego zmęczenia. Woda szungitowa ma także właściwości odmładzające.
Poza tym płukanie włosów wodą szungitową chroni przed ich wypadaniem zapobiegając łysieniu, wzmacnia cebulki.

Jak stosować szungit.

„Instrukcja obsługi szungitu ” jest bardzo prosta :). Po pierwsze musimy się zaopatrzyć w duży szklany słoik z kranikiem do kupienia w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, marketach i przez internet (ważne aby kranik nie był na samym dole słoja ponieważ tam będzie odkładał się cały syf w postaci osadu – a tego nie pijemy!)

Odmierzamy 50 g szungitu na 1 litr wody. Na przykład na słój 3 litrowy potrzebujemy 150 g szungitu. Płuczemy go pod bieżącą wodą parokrotnie aż woda będzie czysta. Następnie szungit umieszczamy w naczyniu i zalewamy kranówą czyli przykładowe 150g szungitu zalewamy 3 litrami wody. Należy pozostawić to na 3 dni. Po upływie tego czasu woda jest gotowa do picia. Po wypiciu całej wody ze słoja (prócz tej na dnie co zbiera się syf) ponownie nalewamy kranówy do pełna i odczekujemy 3 dni. Co 2 tygodnie słój myjemy, a szungit płuczemy. Z jednej porcji (czyli tych przykładowych 150g) szungitu można korzystać przez 3 miesiące. Aby woda była idealnie idealna możemy dołożyć krzemień ❤ Pani Ziółko z racji, że piją dużo wody ma 2 słoje i planuje kupić trzeci 😜

Szungit wykorzystujemy do picia, gotowania posiłków, do celów kosmetycznych, do picia dla zwierząt, do podlewania kwiatków i roślin. Można także używać do kąpieli 2 razy w tygodniu.
Stosować przy chorobach rdzenia kręgowego, stawów, zaburzeniach krążenia krwi w kończynach jako masaż stóp i lędźwi.

NA ZDROWIE!!! 😀

Możecie kupić go np TUTAJ

Udostępnij:

2 thoughts on “Szungit czyli jak naturalnie oczyścić wodę.”

 1. Louise

  Nie rozumiem tej instrukcji 🙂
  – odmierzamy 50 g na 1L wody i potem płuczemy…. czy te 50 g mam wypłukać a potem do słoja na każde 50g wypłukanego wlewam 1L wody z kranu?
  – Należy pozostawić to na 3 dni. Po upływie tego czasu woda jest gotowa. Z jednej porcji szungitu można korzystać przez 3 miesiące… czy to znaczy ze po 3 dniach ta woda w butelce z kranikiem nadaje sie do picia? czy jak ja sie wypije to kolejne 3 litry nalezy zalac i czekac kolejne 3 dni? czy po tych pierwszych 3 dniach mozna dolewac wodę z kranu i od razu pić? Moja rodzina dziennie spokojnie wypija 3 litry wody. Czy na każde 3 litry mam czekać 3 dni?
  – czy tę wodę można pić non stop czy tylko 1 szklanka dziennie przeplatając inna wodą…?

  Odpowiedz
  1. admin

   -przykładowo jeżeli mamy 3 litrowy słój to odmierzamy 150g szungitu. Płuczemy go pod bieżącą wodą. Wsadzamy do słoja i zalewamy wodą z kranu.
   – tak, po 3 dniach stania woda nadaje się do picia. Kiedy wypije się te przykładowe 3 litry (zawsze na spodzie ma trochę wody zostać bo tam zbiera się syf) to dolewamy znów do pełna i znów woda musi stać 3 dni aby była gotowa do picia. Co 2 tygodnie szungit płuczemy pod bieżącą wodą i myjemy słój. Jedna porcja czyli te przykładowe 150g szungitu może być używana przez 3 miesiące. Ja mam np 2 słoje z woda szungit i jak skończę jeden to pije drugi.
   – tą wodę można pić non stop. Jest oczyszczona i bogata w minerały, a jak się doda krzemienia to już w ogóle będzie ideał 😊

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *