Czosnek niedźwiedzi właściwości i przepis na pyszne i zdrowe pesto

Czosnek niedźwiedzi w Polsce jest pod częściową ochroną. Można go jednak zbierać w niektórych częściach Polski tj. woj. małopolskim, śląskim oraz podkarpaciu. Dla miłośników czosnku niedźwiedziego dobra wiadomość z łatwością możecie go uprawiać w ogródkach. Jego łacińska nazwa to Allium ursinum, inaczej czosnek cygański, cebula czarownic jest gatunkiem z podrodziny czosnkowatych z rodziny amarylkowatych. Rośnie na dziko na terenie Europy, Azji Mniejszej i Kaukazu. W Polsce można go spotkać głównie w Karpatach, Sudetach, na Pogórzu i w Kotlinie Sandomierskiej. Rzadziej występuje na niżu. Czosnek niedźwiedzi przewyższa właściwościami czosnek pospolity. Ma on dużą zawartość związków siarki, które przede wszystkim mają dobry wpływ na układ
sercowo-naczyniowy, pokarmowy, a także pomagają zwalczać wirusy i  bakterie. Przeciwdziała także powstawaniu nowotworów. Również polecany w walce z nadciśnieniem.Czosnek niedźwiedzi pomaga zwalczać bakterie, grzyby i pasożyty. Także wspomaga wątrobę w odtruwaniu organizmu. Legenda mówi, że był on pierwszy pożywieniem niedźwiedzi po przebudzeniu z zimowego snu.

Jak widać warto więc spożywać czosnek niedźwiedzi, który jest skarbnicą zdrowotnych właściwości.

Najlepszym terminem na zbiory jest termin od marca do początku maja.

Przepis na pesto z czosnku niedźwiedziego

Liście czosnku dokładnie myjemy . Ja lubię zaprawiać czosnek zbierany w marcu. Młode liście czosnku najlepiej się nadają na pesto. Poza tym nie są łykowate.

Można wybrać metodę szybką czyli liście czosnku niedźwiedziego blendujemy wraz z oliwą z dodatkiem soli. Powstałą pesto przekładamy do wcześniej wyparzonych słoików i na wierzch zalewamy warstwą oliwy. Oliwa zapobiega psuciu się pesta, a także pełni rolę konserwującą. Przechowujemy najlepiej w lodówce. Ja jednak wybieram metodę trochę bardziej czasochłonną. Liście czosnku niedźwiedziego siekam i upycham w słoikach drewnianą łyżką . Dolewając oliwy. Ostatnio odkryłam, że zamiast oliwy świetnie się nadaje olej lniany, który to również posiada wiele dobrych właściwości.

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *