Jak zaprzyjaźnić się ze swoją tarczycą cz.2

W dzisiejszym temacie przedstawię podstawowy plan działania jaki podjęłam w trosce o moje zdrowie by pomóc mojej tarczycy w dojściu do etapu z przed choroby.

Co to jest tarczyca?


Kiedyś… na początku choroby kiedy dowiedziałam się, że choruje na niedoczynność tarczycy nie myślałam, że to tak poważna choroba. Ówczesny lekarz który prowadził mnie wytłumaczył mi, że rano przed posiłkami będę zażywać małą tabletkę z hormonem i tyle. Pomyślałam więc, że nic się nie dzieje i na pewno wszystkie moje objawy niedługo ustąpią.
Tarczyca jest niewielkim gruczołem o ogromnym znaczeniu. Nigdy nie boli i nie da wprost sygnału, że trzeba się nią zaopiekować. Potrafi jednak wywołać tak nietypowe objawy, że trzeba się nagłowić aby dociec, że o nią właśnie chodzi. Tarczyca to bardzo ważny, choć często bagatelizowany organ. Kształtem przypomina motyla i jest umiejscowiona jest między gardłem, a tchawicą.
Jej głównymi funkcjami jest wydzielanie trzech hormonów tj.:
-tyroksynę (T4),
-trójjodotyroninę (T3)
-kalcytoninę
A także:
– kontrola procesów metabolicznych (m.in. w wątrobie hormony te stymulują procesy glukoneogenezy i lipogenezy, pobudzają również zachodzenie glikogenolizy)
– pobudzenie wzrostu kości na długość poprzez stymulację procesów mineralizacji
– stymulacja dojrzewania struktur układu nerwowego
– działanie na serce, obejmujące przyspieszenie jego czynności, a także zwiększanie rzutu serca
– stymulacja oddychania
– potencjalizacja działania katecholamin (dzięki hormonom tarczycy tkanki stają się bardziej wrażliwe na efekty wywierane przez te substancje),
– wzmaganie procesów przemiany materii w całym organizmie
– wpływanie u kobiet na grubość błony śluzowej macicy. Objawami świadczącymi o chorobie tarczycy są min.: wypadanie włosów, niepokój, bóle stawów, problemy stawienie, silne zmęczenie, alergie, refluks, problemy z metabolizmem, nieregularny okres,bladość i suchość,skóry,zaparcia,nietolerancja zimna,zaburzenia koncentracji, zmiana tonu głosu. Brzmi znajomo?

Hashimoto to jedna z najczęstszych chorób autoimmunologicznych.

Szacuje się, że na świecie dotyka od 13,4 do nawet 38% ludzi i głównie są to kobiety. Leki na to schorzenie są w czołówce najlepiej sprzedających się leków. Szacuje się, że jedną na pięć kobiet w pewnym momencie swojego życia dotknie choroba hashimoto lub inne zaburzenia czynności tarczycy. Niestety wiele kobiet nie wie ,że cierpi na na hashimoto z powodu nie wykonania właściwych badań.
W skrócie jak to działa: układ odpornościowy uznając tarczyce za ciało obce tzn. intruza i atakuje ją chcąc chronić nasz organizm. Zachowuje się tak, jakby nasza tarczyca była dla niego wirusem, bakterią bądź innym patogenem przez co nasza tarczyca zostaje wyniszczana i nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości hormonów. Staje się to początkiem jej niedoczynności. Wg Izabelli Wentz czynnikami wywołującymi chorobę mogą być min.:
Zapalenia, gluten, nadnercza , nietolerancje pokarmowe, infekcje, przepuszczalne jelito, niedobór glutaminy i cynku, pasożyty, stres, przerost bakteryjny w jelicie cienkim.

Dieta eliminacyjna


Dalszym etapem który zastosowałam jest eliminacja z diety możliwych czynników wyzwalających. Po pierwsze wyeliminowałam gluten, który może być źródłowym czynnikiem wyzwalającym po przez zwiększenie przepuszczalność jelita u wszystkich, a nie tylko u osób z celiakią czy nietolerancją. Oprócz nietolerancji glutenu mogą występować reakcje na wiele innych protein, takich jak ryż, komosa ryżowa i kukurydza czy soja. Następnie  zrezygnowałam ze wszystkich produktów mlecznych na które już wcześniej mój organizm nie reagował zbyt dobrze. Wykonałam także miesięczną kuracje na odrobaczanie organizmu (sposoby na odrobaczanie szczegółowo w jednym z tematów poruszyła P. Ziółko). Z całą pewnością mogę stwierdzić, że po kuracji nastąpiło znaczne polepszenie mojego stanu zdrowia jak i samopoczucia. Zniknęły worki pod oczami oraz nerwowość, w końcu także przesypiam całe noce więcej pozytywów odrobaczania poruszę pod tematem u Pani Ziółko.

Jelita to podstawa.

Mój powrót do zdrowia zacznę od oczyszczania jelit. Szczegółowy plan i sposób będzie przedstawiony w temacie o jelitach. Następnie uszczelnianie jelit i przywrócenie właściwej flory bakteryjnej. Tak na prawdę żadne tabletki ani najlepsze suplementy tu nic nie pomogą jeśli moje jelita są jak podziurawiony worek. Gdy wszystko zostanie naprawione i „zaszyte” przeprowadzę protokół jodowy. Dużo zdrówka dla Wszystkich Kochani. Pani Warzywko

Udostępnij:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *